2019 Jim Koch Wisconsin Open results. Saturday, December 7 at Kenosha, WI.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

College – 125
1st Place – Joe Arroyo of UW-Parkside
2nd Place – Tyler Kreith of Maryville University
3rd Place – Ethan Rotondo of Wisconsin
4th Place – Tommy Russell of Triton College
5th Place – Lucas Schevikhoven of UW-Parkside
6th Place – Zachary Collins of Findlay
1st Joe Arroyo (UW-Parkside) won by decision over Tyler Kreith (Maryville University) (Dec 12-6)
3rd Ethan Rotondo (Wisconsin) won by forfeit over Tommy Russell (Triton College) (FF)
5th Lucas Schevikhoven (UW-Parkside) won by decision over Zachary Collins (Findlay) (Dec 1-0)

College – 133
1st Place – Airk Furseth of UW-Parkside
2nd Place – Gavin Teasdale of Iowa
3rd Place – Charles McNeal of McKendree University
4th Place – Jack Huffman of Augustana University
5th Place – Alex Waggoner of Maryville University
6th Place – Brandon Carroll of Augustana University
1st Airk Furseth (UW-Parkside) won by decision over Gavin Teasdale (Iowa) (Dec 7-5)
3rd Charles McNeal (McKendree University ) won by decision over Jack Huffman (Augustana University ) (Dec 6-2)
5th Alex Waggoner (Maryville University) won by medical forfeit over Brandon Carroll (Augustana University ) (MFF)

College – 141
1st Place – Justin Stickley of Iowa
2nd Place – Aaron Meyer of Iowa
3rd Place – Branson Proudlock of Findlay
4th Place – Robby Mutimer of UW-Parkside
5th Place – Hunter Burnett of Augustana University
6th Place – Brady Moesenthin of UW Eau Claire
1st Justin Stickley (Iowa) won by decision over Aaron Meyer (Iowa) (Dec 8-5)
3rd Branson Proudlock (Findlay) won by fall over Robby Mutimer (UW-Parkside) (Fall 5:18)
5th Hunter Burnett (Augustana University ) won by tech fall over Brady Moesenthin (UW Eau Claire) (TF 17-2)

College – 149
1st Place – Jeren Glosser of Iowa
2nd Place – Nathan Smith of UW-Parkside
3rd Place – Forfeit Forfeit of Unattached
4th Place – Keaten Schorr of Augustana University
4th Place – Tyler Stegall of Maryville University
5th Place – Devin Rogers of Findlay
6th Place – Anthony Cheloni of Northern Illinois
1st Jeren Glosser (Iowa) won by fall over Nathan Smith (UW-Parkside) (Fall 2:52)
3rd Tyler Stegall (Maryville University) and Keaten Schorr (Augustana University ) (DFF)
5th Devin Rogers (Findlay) won by forfeit over Anthony Cheloni (Northern Illinois) (FF)

College – 157
1st Place – James Wimer of Findlay
2nd Place – Jacob Tvinnereim of Augustana University
3rd Place – Nathan Hensley of UW-Parkside
4th Place – Subhan Umar of UW-Parkside
5th Place – Tanner Sparks of Maryville University
6th Place – Nate Smalling of McKendree University
1st James Wimer (Findlay) won by decision over Jacob Tvinnereim (Augustana University ) (Dec 7-3)
3rd Nathan Hensley (UW-Parkside) won by decision over Subhan Umar (UW-Parkside) (Dec 8-6)
5th Tanner Sparks (Maryville University) won by medical forfeit over Nate Smalling (McKendree University ) (MFF)

College – 165
1st Place – Josh Otto of Wisconsin
2nd Place – Cory Peterson of McKendree University
3rd Place – Tyler Harrington of Maryville University
4th Place – Qiante Wagner of McKendree University
5th Place – Devin Trevino of Findlay
6th Place – Bailey Neises of Augustana University
1st Josh Otto (Wisconsin) won by decision over Cory Peterson (McKendree University ) (Dec 6-2)
3rd Tyler Harrington (Maryville University) won by decision over Qiante Wagner (McKendree University ) (Dec 12-10)
5th Devin Trevino (Findlay) won by forfeit over Bailey Neises (Augustana University ) (FF)

College – 174
1st Place – Nathan Vandermeer of Findlay
2nd Place – Bret Heil of Maryville University
3rd Place – Forfeit Forfeit of Unattached
4th Place – Kolby Kost of Augustana University
4th Place – Cade Mueller of Augustana University
6th Place – Matt Pratt of Maryville University
6th Place – James Anding of Maryville University
1st Nathan Vandermeer (Findlay) won by major decision over Bret Heil (Maryville University) (Maj 13-0)
3rd Cade Mueller (Augustana University ) and Kolby Kost (Augustana University ) (DFF)
5th James Anding (Maryville University) and Matt Pratt (Maryville University) (DFF)

College – 184
1st Place – Abe Assad of Iowa
2nd Place – Montrail Johnson of Unattached
3rd Place – Bailey Kelly of Maryville University
4th Place – Jacob Anderson of McKendree University
5th Place – Ryan Herman of Maryville University
6th Place – Mark Trifelos of Findlay
1st Abe Assad (Iowa) won by decision over Montrail Johnson (Unattached) (Dec 8-1)
3rd Bailey Kelly (Maryville University) won by decision over Jacob Anderson (McKendree University ) (Dec 8-1)
5th Ryan Herman (Maryville University) won by tech fall over Mark Trifelos (Findlay) (TF 17-2)

College – 197
1st Place – Zach Glazier of Iowa
2nd Place – Beau Yineman of Unattached
3rd Place – Rodsean Graham of UW-Parkside
4th Place – John Anderson of Maryville University
5th Place – Evan Brooks of Maryville University
6th Place – Daniel Bishop of Augustana University
1st Zach Glazier (Iowa) won by major decision over Beau Yineman (Unattached) (Maj 17-4)
3rd Rodsean Graham (UW-Parkside) won by forfeit over John Anderson (Maryville University) (FF)
5th Evan Brooks (Maryville University) won by decision over Daniel Bishop (Augustana University ) (Dec 16-9)

College – HWT
1st Place – Aaron Costello of Iowa
2nd Place – Logan Radik of Maryville University
3rd Place – Caleb Gossett of McKendree University
4th Place – Caleb Carpenter of Findlay
5th Place – Andrew Salemme of Wisconsin
6th Place – Max Darrah of Maryville University
1st Aaron Costello (Iowa) won by fall over Logan Radik (Maryville University) (Fall 0:38)
3rd Caleb Gossett (McKendree University ) won by major decision over Caleb Carpenter (Findlay) (Maj 8-0)
5th Andrew Salemme (Wisconsin) won by medical forfeit over Max Darrah (Maryville University) (MFF)

View more college results

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *